509 605 506 biuro@tombet.com.pl

Co to jest granit?

Granit to kamień naturalny, a zarazem popularny materiał o szerokim zastosowaniu, szczególnie w aranżacji wnętrz. Ze względu na swoje niezwykłe walory estetyczne oraz dużą wytrzymałość, należy do najchętniej stosowanych materiałów do produkcji parapetów, blatów, płytek naściennych, posadzek oraz schodów. Doskonale sprawdza się także jako budulec do elementów zewnętrznych domu, np. płyt okładzinowych do licowania ścian, płytek tarasowych, części ogrodzenia lub balustrad. Powszechnie bywa używany do produkcji budowli ogrodowych, pomników oraz nagrobków. Czasem znajduje też zastosowanie w przemyśle drogowym, gdyż ze względu na swoje właściwoś ci świetnie nadaje się do wytwarzania z niego płyt chodnikowych, krawężników, a nawet elementów większych konstrukcji, jak mosty. Rozdrobniony granit jest z kolei idealnym materiałem do wypełniania torów żużlowych. Mniej znane zastosowanie granitu to płyty do pieczenia pizzy. Kamień ten długo trzyma ciepło i równomiernie je oddaje, dlatego fantastycznie nadaje się do tego celu.

Charakterystyka granitu

Wygląd granitu należy do najbardziej rozpoznawalnych. Kamień ma chropowatą powierzchnię, a wszystkie kryształy są doskonale widoczne. Najczęściej występuje w wariancie o średniokrystalicznej strukturze, rzadziej w drobno- lub grubokrystalicznej. Duże zróżnicowanie panuje natomiast w kwestii kolorystki, uwarunkowanej składem chemicznym magmy, z której skały powstały. Zazwyczaj przybiera różne odcienie szarości, czasem zbliżając się do czystej bieli lub mocnej czerni. Nierzadko jednak spotyka się także granit w kolorze niebieskim, granatowym, zielonym, czerwonym lub bladoróżowym. Dodać trzeba, że kamień nigdy nie występuje w jednolitej barwie, zawsze łączy różne odcienie, a nawet kolory. Oprócz cech wizualnych warto wspomnieć o takich właściwościach granitu, jak duża twardość, a tym samym wysoka odporność na ścieranie oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i wody. Dzięki temu granit należy do najbardziej solidnych materiałów budowlanych, mogących służyć przez wiele dziesięcioleci.

Gdzie występuje granit?

Granit to skała powstająca w procesie wolnego zastygania magmy lub w warunkach wysokiego ciśnienia oraz temperatury, co powoduje całkowitą krystalizację najgłębszych warstw magmy. Procesy te zachodzą na całym świecie, dlatego wydobycie granitu jest możliwe praktycznie na wszystkich kontynentach. W Polsce największe złoża odkryto w masywach karkonoskim, strzegomskim i strzelińskim, choć skała ta występuje też w Tatrach. Granit, ze względu na swoją powszechność, to stosunkowo tani materiał. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wyjątkowe właściwości tej skały. Cena nie powinna być jednak czynnikiem decydującym o zakupie. Niektórzy producenci oferują tańszy granit pochodzący z Chin. Teoretycznie to dokładnie taka sama skała, jaką wydobywa się w innych rejonach, jednak chiński granit zazwyczaj jest znacznie młodszy od krajowych odpowiedników, co wpływa na jego mniejszą twardość. Oznacza to, że przy polskiej pogodzie chiński granit może być bardziej podatny na uszkodzenia.

Gdzie kupić granit?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Od trzydziestu lat specjalizujemy się w wykonywaniu elementów z granitu, takich jak parapety, blaty do mebli kuchennych i łazienkowych, schody, ławy, okładziny kominków, a także płyty do wykańczania domów lub mieszkań. Nasza druga specjalność to produkcja nagrobków oraz grobowców, wraz z towarzyszącymi im elementami. Na miejscu, w siedzibie firmy, mogą Państwo zapoznać się z aktualnie dostępnymi gatunkami granitów i innych skał naturalnych, ale także z naszymi przykładowymi produktami. Chociaż zakład znajduje się Żołędowie koło Bydgoszczy, świadczymy usługi dla klientów z całej Polski. Nawiązując z nami współpracę, mogą Państwo liczyć na bezpieczny transport wyrobów kamieniarskich, wraz z wniesieniem oraz profesjonalnym montażem. W celu omówienia szczegółów zlecenia, a także w przypadku związanych z ofertą pytań, prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub wypełnienie znajdującego się na stronie formularza kontaktowego.

Powrót do bloga