509 605 506 biuro@tombet.com.pl

(13-03-2024) Jak dbać o nagrobek z granitu…

Granitowy nagrobek to zdecydowanie najczęstszy widok na polskich cmentarzach. Popularność tego materiału wynika zarówno z jego estetycznej prezencji, jak i walorów praktycznych. Jest on niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ale także odporny na działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury oraz opady deszczu czy śniegu. Żeby jednak na długo zachował swój piękny wygląd, należy o niego odpowiednio dbać. Jak pielęgnować  granitowe nagrobki?

Czy nagrobek z granitu wymaga pielęgnacji?

Materiał ten jest trwały, ale mimo tego wymaga przeprowadzania pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tym bardziej że nagrobek z granitu jako powierzchnia pozioma, narażona jest na duży kontakt z wodą, podczas jesienno-zimowych miesięcy. Stawiamy też na nim znicze itp., co sprzyja przenoszeniu brudu. Niepodejmowanie działań czyszczących może z czasem prowadzić do powstawania odbarwień czy matowienia kamienia. Dlatego warto pielęgnować granitowy nagrobek.

Jak czyścić granitowe nagrobki?

Dobra informacja jest taka, że mycie nagrobków granitowych jest niezwykle łatwe i w większości przypadków nie wymaga stosowania specjalistycznych preparatów. Na wstępie należy zabrudzenia usunąć na sucho. Można w tym celu użyć szmatki, gąbki lub szczoteczki. Jeśli zanieczyszczenia nie schodzą, należy umyć płytę na mokro. Wystarczy zmoczyć ścierkę lub ewentualnie dodać płynu do naczyń.

Jeśli nagrobek z granitu jest wyjątkowo mocno zabrudzony, a plamy nie znikają po zastosowaniu podstawowych działań, konieczne może okazać się użycie odpowiedniego preparatu. Dostępne są specjalne środki przeznaczone do czyszczenia granitowych powierzchni. Powinny one być bezjonowe. Warto pamiętać, że po zastosowaniu tego typu preparatu trzeba dokładnie spłukać płytę wodą.

Pielęgnacja

Gdy pomnik jest już czysty, można zadbać o przywrócenie mu estetycznego połysku. Wymaga to rzetelnego wypolerowania. Nie będą potrzebne żadne specjalne narzędzia. Wystarczy zastosować suchą ściereczkę z mikrofibry.

 

Powrót do bloga