509 605 506 biuro@tombet.com.pl

Spieki kwarcowe

Rozwój technologii doskonale widoczny jest w wielu branżach, w tym ceramice i możliwościach wykończenia wnętrz. Dowodem na to jest nowoczesny materiał, czyli spiek kwarcowy, który powstaje wskutek zastosowania wysokiej temperatury i zmielenia materiałów naturalnych. W efekcie powstaje tworzywo o odporności granitu, które z powodzeniem sprawdzi się przy tworzeniu blatów kuchennych, parapetów, na pokrycie ścian i wiele innych miejsc, sprawiając, że wnętrze nabierze nowoczesnego i wyjątkowego charakteru z klasą.

Spiek kwarcowy – co to jest i jak powstaje?

Nowoczesne aranżacje wnętrz obfitują zastosowaniem eleganckich i klasycznych materiałów. Jednak umieszczenie ich w takich miejscach jak łazienka, kuchnia, hol czy kominek bywa niezwykle kosztowne. Niekiedy też naturalne materiały nie dają dokładnie takich możliwości kolorystycznych, jak oczekiwalibyśmy w związku z planowaną aranżacją. Dlatego idealną opcją jest w tym przypadku płyta kwarcowa, będąca materiałem zamiennym, który powstaje z bardzo drobno zmielonej mączki kamiennej połączonej z żywicą.

Używana do produkcji mączka to zazwyczaj marmur, granit lub kwarcyt. Sam spiek kwarcowy powstaje w podobny sposób jak popularny gres. Czasem też jest tak nazywany. Odpowiednio zmielona masa po dodaniu żywicy jest formowana oraz prasowania pod odpowiednim ciśnieniem, zazwyczaj około 400 b. Aby powstał właściwy spiek kwarcowy, tworzywo to poddawane jest obróbce w wysokiej temperaturze wynoszącej około 1200°C.

Na tym etapie dodawane są również różnego rodzaju barwniki, a także iły łupkowe czy też topniki scaleniowe. Dzięki temu gotowe produkty doskonale przypominają kamień naturalny taki jak marmur, łupek, piaskowiec czy granit. Coraz częściej powstaje również płyta kwarcowa, imitująca beton czy drewno. To idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują takich produktów jak białe blaty kuchenne, parapety, blaty stolików i inne.

Jakie zalety ma blat ze spieku kwarcowego?

Produkty ze zmielonych materiałów naturalnych i żywicy zyskują coraz większe powodzenie nie tylko ze względu na swoje perfekcyjne walory estetyczne, ale również liczne zalety. Spiek na ścianę występuje w małych, ale też w bardzo dużych formatach, nawet do kilku metrów długości, dzięki czemu doskonale prezentuje się na dużych przestrzeniach czy też przy oknach wielkoformatowych. To doskonała opcja do przestrzeni minimalistycznych i nowoczesnych.

Jednocześnie płyta kwarcowa może mieć grubość około pół centymetra, jak i większą. Taki produkt można więc idealnie dopasować do indywidualnych wymagań i wnętrz. To ogromne możliwości zarówno w kwestii montażu, jak i aranżacji. Takie produkty można położyć bez widocznych połączeń, co z pewnością docenią osoby zwracające uwagę na najmniejsze szczegóły i lubiące perfekcję.

Chociaż cena płyty kwarcowej nie jest najniższa, jest to opcja, która z pewnością zwróci się na przestrzeni lat. W przeciwieństwie do materiałów takich jak granit, jest to tworzywo, w przypadku którego wszelkie uszkodzenia możliwe są do naprawienia w bardzo łatwy sposób, a miejsce uszkodzenia po naprawie nie będzie widoczne. To szczególnie cenna zaleta w przypadku, jeśli z tego materiału planujemy wykonać blaty wyspowe czy też blaty stolików. Spiek kwarcowy na ścianę sprawdzi się również w trudno dostępnych miejscach. Materiał ten nadaje się doskonale na wszelkie skomplikowane konstrukcje i może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Płyta kwarcowa – dlaczego warto?

Niezależnie od tego, czy aranżowana będzie łazienka, kuchnia, taras czy hol, jeden rodzaj materiału będzie idealnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, który sprawi, że cały dom nabierze spójnego charakteru. Zarówno blat ze spieku kwarcowego, jak i kominek, ściana czy stolik będzie łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na uszkodzenia, odbarwienia, ale też działanie promieni UV. Dzięki temu po wielu latach użytkowania wciąż zachowywać będzie swój perfekcyjny wygląd, dokładnie taki sam, jak w dniu montażu.

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych wariantów, odcieni i wzorów spieku kwarcowego. To gwarancja dopasowania tego materiału zarówno do gotowych aranżacji, jak i indywidualnych wymagań. Dzięki temu w jednym miejscu można stworzyć ponadczasowy dom z klasą.

Chcesz złożyć zamówienie lub
potrzebujesz porady specjalisty?